Bądz bezpieczny

Bądz bezpieczny - pod takich hasłem realizowane były zajęcia z programu edukacyjnego "Umiem Pływać" dla dzieci ze Szkoły Podstawowej w Bysławiu powiat tucholski w Parku Wodnym w Świeciu

20231128 165225 kopia

Zajęcia były prowadzone przez trenerów i instruktorów dyscypliny sportu pływanie oraz ratowników WOPR. Cykl zajęć obejmował 20 godzin lekcyjnych, podczas których dzieci uczyły się podstawowych ruchów lokomocyjnych w wodzie. W ostatnim dniu zajęć na uczestników czekał egzamin, który polegał na wykonaniu skoku do wody ze słupka startowego oraz przepłynięciu na plecach dystansu 25 m. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem, tym bardziej, że prowadzący nie zapomnieli o udanej zabawie w wodzie, grze w water polo oraz szeroko rozumianej profilaktyce. Dzieci otrzymały również informację gdzie można bezpiecznie wypoczywać nad wodą  latem i zimą oraz pod czyją opieką, poznały numery telefonów alarmowych służb ratowniczych, zapoznały się z podstawowym sprzętem służącym do ratownictwa wodnego. Każdy z uczestników z rąk instruktorów tj. Franciszka Trzcińskiego - instruktora WOPR oraz Dariusza Rożyńskiego - starszego ratownika wodnego otrzymały pamiątkowe dyplomy.

Zapraszamy do kontynuowania zajęć i doskonalenia umiejęytności pływackich w szkole pływania dla dorosłych oraz dzieci i młodzieży z WOPR

Zródło: WOPR w Chełmnie

2022 "Kręci mnie bezpieczeństwo"

Dzień Dziecka nad Jeziorem Starogrodzkim w Chełmnie.

DSC02384

Kręci mnie bezpieczeństwo 2022

W dniu 1 czerwca 2022 roku nad Jeziorem Starogrodzkim w Chełmnie odbyły się działania prewencyjne służb mundurowych pod hasłem „ Kręci mnie bezpieczeństwo”. Dzieci miały możliwość zobaczenia z bliska sprzęt będący w dyspozycji Policji, WOPR w Chełmnie, Państwowej Straży Pożarnej w Chełmnie, OSP z terenu Powiatu Chełmińskiego, Wojska Polskiego, Straży Miejskiej, Nadleśnictwa Jamy, Stowarzyszenia Sportów Wodnych Dragon w Chełmnie, Zakład Aktywności Zawodowej „Nad Jeziorem” oraz innych współorganizatorów imprezy.

Ogromnym powodzeniem cieszyła się przejażdżka łodzią motorowodną WOPR-u, a także pływanie na smoczych łodziach, pierwsza pomoc zorganizowana przez WOPR w Chełmnie i firmę Hieronima Sarana „Na Pomoc”. Strażacy natomiast zademonstrowali swoje samochody bojowe oraz stworzyli możliwość samodzielnego rozwinięcia węża strażackiego i wzięcia udziału w akcji gaśniczej.

Dzień Dziecka i bezpieczny wypoczynek nad wodą to cykliczne działania prewencyjne służb podległych MSWiA, czyli służb, które na co dzień dbają o nasze bezpieczeństwo. W trakcie prowadzonych zabawach przekazywane były zasady dotyczące właściwego zachowania nad obszarami wodnymi. Jest to niezwykle ważne, zwłaszcza w związku ze zbliżającym się sezonem wakacyjnym.

Pamiętajmy więc, aby zachowywać się rozważnie i rozsądnie. Unikajmy sytuacjom zagrażającym zdrowiu i życiu- naszemu i innych osób. Czas spędzony nad wodą może być fantastyczny, pod warunkiem, że będzie bezpieczny.

Mały Ratownik - Program Edukacyjny

"Mały Ratownik" to program edukacyjny Ariela Stawskiego realizowany w Parku Wodnym w Świeciu przy współpracy z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym w Chełmnie - podmiotem uprawnionym do wykonywania ratownictwa wodnego.

20220125 121231

Fot. Franciszek Trzciński

Zajęcia odbywały się w okresie ferii zimowych 2022 roku w ramach półkolonii. Uczestnicy programu zapoznali się z pracą ratownika wodnego na pływalniach, kąpieliskach śródlądowych, morskich oraz ich budową. Zajęcia na basenie rozpoczęły się od poznania regulaminów obowiązujących w Parku Wodnym w Świeciu oraz od poznania sposobów bezpiecznego wejścia do wody. Podczas pływania ćwiczyliśmy umiejętności pływackie stosowane w ratownictwie wodnym, holowanie osób zagrożonych utonięciem- ze sprzętem oraz bez sprzętu ratowniczego. Poznaliśmy budowę i sposoby użycia rzutki i koła ratunkowego, pasa ratowniczego typu węgorz, Boi Słoneczny Patrol. W teorii i praktyce zapoznaliśmy się z zasadami i sposobami udzielania pierwszej pomocy. Podczas ćwiczeń na twarzach uczestników był uśmiech. Szczególną radość wywoływały skoki do wody - te ratownicze i te stosowane w pływaniu sportowym. Każdy z uczestników dał z siebie 100% swoich możliwości. Zajęcia zostały zakończone uroczyście i z wręczeniem czerwonych koszulek " Małego Ratownika" oraz specjalnego certyfikatu. Mamy nadzieję, że udało nam się zaszczepić w kursantach ratowniczą pasję, a za kilka lat każdy " Mały Pływak" zdecyduje się rozpocząć pełne szkolenie ratowników wodnych z WOPR w Chełmnie.

Do realizacji programu włączyli się również ratownicy wodni z Wdeckiego WOPR - Grzegorz Wardecki oraz Elżbieta Kurek. Dziękujemy i pozdrawiamy zaprzyjaźniony podmiot.

Fotorelacja: więcej zdjęć - zapraszamy.

Materiał WOPR w Chełmnie: Franciszek Trzciński / Magdalena Bestjan

Bezpieczne wakacje z MONDI

20210707 150632

Nad Jeziorem Starogrodzkim w Chełmnie można przyjemnie spędzać wakacje", mówi jedna z podopiecznych

Przed wakacjami :-)

Dzieci z Gminnego Ośrodka Kultury w Kijewie Królewskim pod opieką Dyrektor GOK pani Magdaleny Pudło gościli u ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Chełmnie.

20210629 103806

Celem naszego spotkania nad Jeziorem Starogrodzkim w Chełmnie było między innymi zapoznanie podopiecznych z GOK-u w Kijewie Królewskim z pracą ratowników wodnych, sprzętem wykorzystywanym do ratownictwa wodnego, sposobami wzywania pomocy w przypadku zagrożenia życia i zdrowia.

Działania Prewencyjne 2021

20210608 161743

W dniu 8 czerwca 2021 roku nad Jeziorem Starogrodzkim w Chełmnie odbyły się wspólne działania prewencyjne służb mundurowych i ratowniczych dla młodzieży szkolnej oraz mieszkańców Powiatu Chełmińskiego z okazji DNIA DZIECKA pod hasłem "Kręci mnie bezpieczeństwo".

Prewencja w SP 2 w Chełmnie

IMG 20210625 WA0003

W związku ze zbliżającymi się wakacjami, Hieronim Saran - Wiceprezes WOPR w Chełmnie, przeprowadził dla uczniów szkoły podstawowej Nr 2 w Chełmnie wykład i pokaz z zakresu udzielania pierwszej pomocy i właściwych zachowań nad wodą. Każdy z uczestników mógł spróbować przeprowadzić czynności rescustytacji krążeniowo - oddechowej pod okiem inistruktora ratownictwa wodnego i Martyny Peroń - Ratownika WOPR. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza i umiejętności pozwolą bezpiecznie wypoczywać nad wodą. WOPOR w Chełmnie

Pomagamy w szczepieniach

20210518 144852

Ratowników medycznych oraz ratowników wodnych WOPR w Chełmnie można spotkać w punktach szczepień przeciwko COVID - 19. Pomagamy realizować zadania w Narodowym Programie  Szczepień - mówi dr hab.inż. Adam Mazurkiewicz Wiceprezes Chełmińskiego WOPR, profesor Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy. Nasza wiedza i umiejętności w tym zakresie są bardzo przydatne. Bardzo gorąco zachęcamy do szczepienia się dla własnego bezpieczeństwa oraz nas wszystkich http://wopr.chelmno.pl/

Działania prewencyjne

IMG 20200509 WA0026

 Chełmińskie WOPR prowadzi regularne patrole na obszarach wodnych powiatu chełmińskiego. Celem tych kontroli jest zapobieganie skutkom zagrożeń. Monitorujemy zachowania osób przebywających w wodzie jak i nad wodą. Reagujemy na wszelkie zachowania, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Cały czas jesteśmy gotowi nieść pomoc potrzebującym. Uważajcie na siebie i mądrze korzystajcie z uroków przebywania nad wodą.

Bezpieczne wakacje bez nałogów 2014

Sezon wakacyjny to czas intensywnej pracy dla ratowników WOPR. Uczymy i przestrzegamy jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą. Ta i inna tematyka była przedmiotem wykładu, pokazu multimedialnego i ćwiczeń w Grudziądzkim Centrum Caritas.

wykłady