W województwie kujawsko - pomorskim z dnia na dzień będzie coraz zimniej. W nocy temperatura spada poniżej - 6 stopni C., a i za dnia temperatura utrzymuje się poniżej zera. Na zbiornikach wodnych tworzy się lód. Bądź ostrożny! - nie wchodź na taflę lodu, jeśli nie jesteś pewny jej grubości i nie zachęcaj do tego innych. Warstwa lodu na zbiornikach wodnych może być zdradliwa, a jej właściwa ocena wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Grubość i wytrzymałość tafli lodu może być zmienna nawet w obrębie jednego zbiornika i zależy od wielu czynników, takich jak: warunki atmosferyczne, specyfika samego zbiornika, głębokość, ukształtowanie dna, kształt linii brzegowej, dopływy i odpływy, obecność budowli wodnych.
Poruszanie się po zamarzniętych zbiornikach bez odpowiedniej wiedzy, umiejętności i sprzętu może stanowić śmiertelne zagrożenie. Zapoznaj się z technikami ratownictwa lodowego, które mogą uratować życie Tobie lub innym. Po pierwsze, nie wchodź na lód, jeśli nie ma takiej konieczności. Jeśli jednak znajdziesz się na nim i dojdzie do jego załamania, przyjmij jak najbardziej płaską pozycję i mocnymi ruchami lokomocyjnymi nóg spróbuj wydostać się z zagrożonego miejsca na stały lód lub ląd. Szansę na ratunek zwiększa użycie podręcznego sprzętu ratowniczego (w postaci między innymi: rzutki, pasa ratowniczego, liny asekuracyjnej, boji SP). Kto z nas pamięta o kolcach lodowych? Jeśli zauważysz osobę tonącą, od razu wzywaj pomoc. Nie biegnij w jej kierunku po lodzie- możesz stać się kolejną ofiarą. Połóż się płasko na powierzchni i staraj się podać przedmiot, za pomocą którego spróbujesz wydostać poszkodowanego na powierzchnię- może to być gałąź, kij, rura, szalik, lina. Po wyciągnięciu takiej osoby na powierzchnię, należy jak najszybciej ją ogrzać poprzez okrycie suchymi i ciepłymi materiałami oraz przetransportowanie do ogrzewanego pomieszczenia. Przestrzegamy dzieci i dorosłych! Wchodzenie na niesprawdzony lód może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla Twojego życia lub zdrowia. Cienka warstwa lodu, często przykryta śniegiem, to ogromne zagrożenie nie tylko dla dzieci, ale również dla osób dorosłych- w tym wędkarzy, którzy rozpoczynają zimowy połów ryb. Pamiętaj, że trwałość pokrywy lodowej może zmieniać się nawet w ciągu dnia, w zależności od zmian temperatury.
Bądź ostrożny i czujny, przestrzegaj tych, którzy podejmują ryzyko i wchodzą na niesprawdzony lód. Wiedza i świadomość oraz wzajemna edukacja mogą uratować komuś zdrowie i życie.
Jezioro Starogrodzkie w Chełmnie - ujście do budowli hydrotechnicznej - zapory piętrzącej wodę, urządzenia do sterowania odpływu ze zbiornika Fot. Franciszek Trzciński