Menu główne

Uczniowie ze Świecia wypoczywali w Jastrzębiej Górze.

20170803

Nad bezpieczeństwem, podczas kąpieli w morzu czuwali ratownicy Chełmińskiego WOPR. Więcej zdjęć

25 dzieci ze Świecia (ze szkół SP1, SP7 oraz G1) rozpoczęło wakacje, spędzając czas  na kolonii letniej w Jastrzębiej Górze. Te 10 dni (27.6-6.07.2017r.) miały być dla nich niezapomniane… i takie chyba pozostaną. Mimo pogody w kratkę młodzież miała dużo atrakcji: kąpały się w morzu, bawiły się na dyskotece, tworzyły filmiki, wyjeżdżały  na wycieczki, integrowały się z dziećmi z Pieszyc, które wraz z nimi spędzały czas na kolonii. Codziennie, zgodnie z tradycją kolonijną, wraz z wychowawcami, dbając o kondycję fizyczną, wybiegały na poranną rozgrzewkę, którą prowadził pan Franciszek Trzciński, ratownik Chełmińskiego WOPR. Ale nie były to jedyne zajęcia sportowe. Pan Franciszek dbał o ciekawe zabawy na plaży oraz rozgrzewkę przed wejściem do morza. Poza tym dzieci chętnie bawiły się w parku linowym, gdzie pokonywały czasem trudne odcinki linowych tras, dopingowane przez wychowawców i kolegów.

Niewątpliwie ciekawą atrakcją dla kolonistów, jak i dla turystów wypoczywających w Jastrzębiej Górze były „Neptunalia”, czyli pasowanie na kolonistę. Orszak przebierańców, z Neptunem i Prozerpiną na czele przemaszerował przez centrum miasta, by na plaży, wśród śmiechu i okrzyków, po wykonaniu kilku zadań, dokonać pasowania na kolonistów tych, którzy uczestniczyli w nich po raz pierwszy.

Dzieci także zwiedziły Fokarium na Helu, Latarnię Morską w Rozewiu oraz Ocean Parku we Władysławowie, gdzie dowiedziały się o życiu morskich zwierząt, porozmawiały z „Błękitkiem” – małym płetwalem błękitnym, popłynęły statkiem z władysławowskiego portu oraz spędziły cały dzień na wycieczce w Trójmieście, podczas której wysłuchały koncertu organowego w Katedrze Oliwskiej, zwiedziły Westerplatte i Stare Miasto w Gdańsku oraz port w Gdyni, gdzie ma przycumowanym do nabrzeża „Darze Młodzieży” odbywał się koncert szant.

Podczas deszczowego dnia głośno czytały grupie fragmenty przywiezionych ze sobą książek, włączając się w ogólnopolską akcję „Cała Polska czyta dzieciom”, rozwijały swoją kreatywność wspólnie tworząc opowiadanie oraz kręcąc i montując filmiki (kryminał, horror, komedię, dokument).

Podchody, które zorganizowały przy niewielkiej pomocy wychowawców, dostarczyły im wielu emocji i radości, do tego stopnia, że trzeba było zorganizować rewanżową zabawę terenową. Nie zapomniały też o wrażeniach estetycznych - podziwiały zachód słońca.

Te dziesięć dni szybko minęły. Dzieci niechętnie rozstawały się z koleżankami i kolegami, również z Pieszyc oraz wychowawcami p. Svetlaną Konarską – kierownikiem kolonii, p. Lucyną Wesołowską oraz p. Franciszkiem Trzcińskim. Na zakończenie kolonii zostały obdarowane słodkościami i drobnymi prezentami, a na początku roku szkolnego, we wrześniu otrzymają płyty ze zdjęciami, by móc wspominać mile spędzony czas.

                                                                                             Oprac. tekstu L.Wesołowska, S.Konarska 

                                                                                             Autor zdjęć L.Wesołowska