Menu główne

20200105 103853

Pływanie jest dla każdego…. Wiemy o tym doskonale, bo znamy zalety aktywności w wodzie- poprawa kondycji i wytrzymałości, zdrowszy kręgosłup, lepszy metabolizm, sprawniejszy układ krążenia i oddechowy, uruchomione prawie wszystkie mięśnie, wzrost koncentracji i koordynacji ruchowej, relaks i odpoczynek itd…

Niepełnosprawność kojarzymy często z trudnościami i ograniczeniami w codziennym funkcjonowaniu i bez wątpienia chorzy napotykają na swojej drodze wiele przeciwności. Jednakże w przypadku pływania większym problemem może być brak podjazdu przy wejściu na basen czy niedostosowana szatnia niż sama aktywność w wodzie. Pływanie jest formą rehabilitacji, ćwiczenia można wykonywać samodzielnie i przy wsparciu terapeuty, ale pływanie jest też uprawiane przez zawodników o różnym rodzaju i stopniu niepełnosprawności. Zawodnikom nadaje się klasy startowe w zależności od typu upośledzenia (narządu ruchu, wzroku, intelektu ). Można więc powiedzieć, że startować może każdy, bo klas jest dość sporo. Taryfy ulgowe są, ale wynikają tylko i wyłącznie ze stopnia niepełnosprawności- dotyczą np. dotknięcia ściany jedną dłonią lub ramieniem, czy też startu z wody zamiast zeskoku ze słupka. W wodzie natomiast trzeba już wykonać konkretną pracę fizyczną i chyba nikt nie ma wątpliwości, że często jest to bardzo duży wysiłek. Jednak nie wszyscy muszą przekształcać przyjemność z bycia w wodzie w zawodowstwo. Korzyści dla niepełnosprawnych pojawią się już przy systematycznym korzystaniu z basenu przy 1-2 godzinach w tygodniu. Wykwalifikowany instruktor pływania dobierze rodzaj ćwiczeń do stopnia niepełnosprawności i pomoże właściwie wykonywać wszystkie ruchy. Zajęcia w wodzie poprawią ruchomość w stawach i zwiększą ich zakres ruchu, zbudują siłę i wytrzymałość mięśni, usprawnią przepływ krwi, zwiększą pojemność płuc, podniosą zręczność i koordynację. Dodatkowe korzyści to wzrost poczucia własnej wartości, podniesienie stopnia aktywności w społeczeństwie, przełamywanie barier związanych z postrzeganiem niepełnosprawności, wzrost samodzielności i zaradności.

Chociaż zajęcia osób niepełnosprawnych na basenie będą w pewnym stopniu wyzwaniem dla instruktora jak i samych chorych to bez wątpienia warto zadać sobie ten trud. Efekty mogą zaskoczyć wszystkich, a satysfakcja i uśmiech będą bezcenną nagrodą.

WOPR nie tylko szkoli ratowników wodnych i pomaga w podnoszeniu umiejętności pływackich. Wspiera także niepełnosprawnych i prowadzi zajęcia korekcyjno-kompensacyjne.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tych zajęć, zadzwoń 602 552 929 lub 691 421 662

MB