Menu główne

20210620 105517

Dnia 03.07.2021 r., ok. godz. 16.24, w Toruniu przy ulicy Idzikowskiego 6A jeden z członków naszego, Chełmińskiego WOPR, znalazł się w sytuacji, w której została zweryfikowana jego wiedza, a w zasadzie umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy.

 Kuba Anaszewicz (lat 14), wychodząc ze sklepu był świadkiem zdarzenia, podczas którego dwóch, niestety nietrzeźwych mężczyzn, zostało wręcz wypchniętych i wyrzuconych z taksówki. Jeden z nich uderzył o próg auta i na skroni pojawiła się krew. Po chwili udało mu się podnieść, pomagał mu kolega, jednak po kilku krokach upadł ponownie, uderzając potylicą o krawężnik. Nie podnosił się przez dłuższą chwilę i wtedy Kuba, nie zastanawiając się długo, ruszył do udzielania pomocy. Sprawdził, czy poszkodowany reaguje na jego głos, zachowując przy tym środki ostrożności ze względu na obecną na głowie i twarzy mężczyzny krew. Mężczyzna nie odpowiedział, ale oddychał i z związku z tym Kuba wyjął telefon i zadzwonił po pomoc. Po nawiązaniu połączenia wskazał dokładne miejsce swojego pobytu, określił przybliżony wiek i stan leżącego mężczyzny. Zgłoszenie zostało przyjęte przez dyspozytora. W międzyczasie dwie osoby idące ulicą pomogły przenieść poszkodowanego leżącego częściowo na chodniku i ulicy w bezpieczne miejsce. Pogotowie ratunkowe przyjechało po ok. 10 minutach i zajęło się rannym mężczyzną. Cała historia zakończyła się pomyślnie.

Gratulujemy Kubie opanowania stresu i zachowania zimnej krwi pomimo towarzyszącemu mu strachu. Cieszymy się, że nauka, którą zdobywał podczas zajęć prowadzonych przez WOPR Chełmno nie poszła w las. Jesteśmy dumni, że mamy w swoich szeregach młodego człowieka, który nie zawahał się podjąć zdecydowanych działań i nie był obojętny na krzywdę innego człowieka. Kuba doskonale rozumie, że mogą zdarzyć się różne sytuacje, a udzielać pomocy należy każdemu, kto jej potrzebuje. To postawa obywatelska godna naśladowania i pokazująca, że jesteśmy odpowiedzialni za zdrowie i życie swoje i innych.

Należy dodać, że Kuba jest członkiem naszego stowarzyszenia WOPR w Chełmie od 1 czerwca 2021 roku. Właśnie w czerwcu br. zdobył wiedzę i umiejętności z zakresie udzielania pierwszej pomocy. Nasz młody bohater planuje przystąpić do szkolenia na stopień organizacyjny Młodszego Ratownika WOPR jeszcze w tym roku.

Zapraszamy na szkolenie ratowników wodnych do Chełmna. Pierwsze zajęcia już w sierpniu 2021 r. Zgłoszenia: WOPR.biuro@wp.pl Masz pytanie zadzwoń - 602 552 929. http://wopr.chelmno.pl/

Tekst i zdjęcia MB/FT